Az úticél és környéke
egy helyen!

Werbőczy-várrom - Döbrököz

  • Werbőczy-várrom, Döbrököz<br>Forrás: www.dobrokoz.hu

    Werbőczy-várrom, Döbrököz
    Forrás: www.dobrokoz.hu

Werbőczy-várrom elérhetősége:

Döbrököz, Újtelep u. 104.Útvonal »

Werbőczy-várrom bemutatása

Feltehető, hogy Döbrököz lakott település volt már az Árpád-házi királyok korában is, de a vár megépítéséről nincsenek hiteles adatok. Dr. Vicze-Máthé István döbröközi születésű helytörténeti kutató szerint a földvárat valószínűleg Apor, vagy a velük rokonságban álló Szák nemzetség építette, amelyet később IV. Béla rendelkezése nyomán építették át kővárrá.

Döbrököz várának létezését egy 1309-ben kelt hivatalos oklevél bizonyítja, építtetője Kőszegi III. Henrik volt. Az építés pontos ideje azonban nem ismert, csak annyi, hogy kb. 1309-ben épül fel a vár, funkciója végvár.

Kőszegi János, aki 1308-18 között tolnai és somogyi főispán volt, a területet Kőszegi III. Henriktől örökölte. Károly Róbert (1308-42), aki miután leverte a lázongó Kőszegieket Zalafőnél, birtokaik egy részétől megfosztotta őket, így került Döbrököz vára is az ő tulajdonába.

A királytól a Szalók nembeli Varsayak és Himfyek, fele-fele arányban, királyi adományként kapták meg Döbrököz várát.

Gizella királynéval érkeztek az országba a Laczk nemzetség. 1323-ban Kerekegyházi I. Laczk második fia a Döbröközt birtokló Döbröközi Laczkfy I. András, aki ismeretlen időben született és 1359-ben halt meg, Andreas de Debregezth formában használta a döbröközi előnevet.

Az utolsó Döbröközt birtokló Laczkfy Döbröközi Laczkfy II. András, aki 1399-ben halt meg, hűtlenség vádja miatt elvesztette birtokait, így Döbrököz Zsigmond királyra szállt. A következő tulajdonosok a Vajdai-család, Héderváryak, Újlaki Miklós, Szerecsen-család. A legutolsó családfő – Szerecsen János – halála után annak özvegye, Szekcsői Herceg Katalin Werbőczy Istvánhoz ment feleségül. A döbröközi vár adott otthont 1532-ben lakodalmuknak. Azóta a várat Werbőczy várnak emlegetik.

Döbrököz végvárként a török elleni harcok egyik legjelentősebb dunántúli központja volt. 1545 tavaszán a budai beglerbég parancsot kapott a döbröközi vár elfoglalására, Ahmed török serege bevette a várat, ami aztán 142 éven keresztül 1687-ig volt török kézen.

A török nagy pusztulást hagyva maga után eltávozott a területről (1703). Ezt követően Esterházy Pál tulajdonába került a vár. A középkori vár a török idők után jelentőségét veszítette, és pusztulásnak indult.

Ez idő tájt a vár még ép részében pálinkafőző működött. A várat a XVIII. században még magtárnak használták. Döbrököz fejlődésnek indult, ám a vár elvesztette védelmi szerepét és falainak nagy részét az 1820-as években lebontották, tégláit eladták, a döbrököziek beépítették házaikba, melléképületeikbe.

Döbrököz utolsó tulajdonosa – Esterházy Pál herceg – 1938-ban a településnek adományozta a várromot és annak környékét.

További 2 látnivaló a(z) Werbőczy-várrom közelében és Döbrököz településen, illetve a környéken »

Kattints és fedezd fel!

Forrás: A fenti információk a(z) Werbőczy-várrom alábbi weboldláról kerültek kivonatolásra, melynek legutolsó frissítési ideje: 2023.03.24, http://www.dobrokoz.hu/werboczy-var.html
Szerzői jogok »

Hirdetés

Szállások a környéken

Amennyiben Ön egy környékbeli szálláshely kapcsolattartója, legyen az Ön szálláshelye az első itt!
Megjelenési lehetőség szálláshelyeknek »


 
This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By continuing to use this website you are giving consent to cookies being used. OK
für Wochenende
Für das nächste Reise
Irgendwann
Zurück